І яшчэ адзін поспех нашых ліцэістаў

22 Jul, 2014.

10410523_642661539136159_4859403693900729504_n Ліцэісты БДУ заваявалі медалі рознай вартасці на 55-й Міжнароднай матэматычнай алімпіядзе, якая праходзіла з 2 па 14 ліпеня ў Кейптаўне (ПАР). Адзінаццацікласнік Ліцэя БДУ Раман Марчанка ўдастоены сярэбранага медаля, а дзесяцікласнік Валянцін Віцязь - бронзавага. Усяго ў склад беларускай зборнай увайшлі шэсць школьнікаў, якія выступалі пад кіраўніцтвам дацэнта механіка-матэматычнага факультэта БДУ Ігара Варановіча. Усе хлопцы годна прадставілі нашу краіну на гэтых прэстыжных спаборніцтвах. Так, залатым прызёрам стаў выхаванец гімназіі № 41 імя В.Х. Срэбнага (Мінск) Дзмітрый Баброў. Бронзу заваявалі вучань гэтай жа гімназіі Святаслаў Барадача і Дзмітрый Войнаў з сталічнай гімназіі № 29. Пахвальным водгукам ацэнены выступ Аляксея Гапоненка (гімназія № 41 ім. В.Х. Срэбнага). На міжнароднай алімпіядзе школьнікам было прапанавана вырашыць 7 задач з раздзелаў: алгебра, камбінаторыка, геаметрыя і тэорыя лікаў. Усяго ў спаборніцтве прынялі ўдзел 560 школьнікаў з 101 краіны Даведка. Міжнародны турнір юных матэматыкаў - гэта калектыўнае спаборніцтва навучэнцаў, якія павінны ўмець вырашаць складаныя матэматычныя задачы, правільна і пераканаўча падаваць атрыманыя вынікі, аргументавана адстойваць свой ​​пункт гледжання ў публічных дыскусіях. У гэтым годзе заданне для юных матэматыкаў складалася з некалькіх паслядоўна якія праводзяцца матэматычных баёў, дзе хлопчыкі і дзяўчынкі па чарзе дакладвалі свае даследаванні па прапанаваных заданнях. Яны таксама выступаюць у ролі апанентаў і рэцэнзентаў для іншых удзельнікаў. Афіцыйная мова спаборніцтваў - англійская.