У БДУ адкрыюцца курсы па вывучэнні мовы хіндзі

17 Jul, 2017.

Упершыню ў БДУ адкрыюцца курсы па вывучэнні мовы хіндзі. Заняткі стартуюць 1 верасня. Праходзіць яны будуць у фармаце факультатыва ў вячэрні час два разы на тыдзень.

За аснову вывучэння мовы узяты курс, распрацаваны расійскімі лінгвістамі Залманам Дымшыцам і Алегам Ульцыфіравым. «Падручнік мовы хіндзі» змяшчае граматычную частка, тэксты на бытавую і грамадска-палітычную тэматыку, парадковы слоўнік, лексіка-граматычны каментар і шматлікія практыкаванні, якія замацоўваюць пройдзены матэрыял.

Навучанне бясплатнае. Запрашаюцца студэнты, выкладчыкі і супрацоўнікі БДУ.

Факультатыў у БДУ арганізаваны пры падтрымцы Пасольства Індыі ў Рэспубліцы Беларусь.

Заняткі будзе весці супрацоўнік кафедры мовазнаўства і краіназнаўства Усходу ФМА БДУ Анастасія Буланкова. Плануецца прыцягненне да навучальнага працэсу носьбітаў мовы.

Запіс ажыццяўляецца па тэл .: 8 (044) 72 — 413 — 72 або 8 (017) 209 — 57 — 74 (Анастасія Дзмітрыеўна Буланкова).

Даведка

Хі́ндзі — адна з моў Індыі, на якой гавораць у большасці паўночных і цэнтральных рэгіёнаў краіны, адносіцца да цэнтральнай зоны індаарыйскай групы індаіранскае галіны індаеўрапейскай моўнай сям’і. З 1965 — адна з афіцыйных моў Індыі, таксама мае афіцыйны статус у радзе штатаў поўначы і цэнтра Індыі. Па колькасці носьбітаў (каля 480 млн чал.) займае пятае месца ў свеце пасля арабскай, кітайскай, англійскай і іспанскай моў. На хіндзі створана багатая літаратура.