22-ы кінафестываль “Лістапад” пройдзе ў Мінску з 6 па 13 лістапада

1 Oct, 2015.

Копия listapadjpg

Паказы стужак нацыянальных кінашкол 22-га ММКФ “Лістапад” пройдуць у кінатэатры “Мір” з 7 па 9 лістапада. Рэжысёры з 6 краін свету прымуць удзел у конкурсе нацыянальных кінашкол 22-га ММКФ “Лістапад”. Прадстаўнікі 8 кінашкол Беларусі, Расіі, Эстоніі, Чэхіі, Польшчы і Кубы пазмагаюцца за ўзнагароду “За найлепшы фільм конкурсу маладога дакументальнага кіно”. У конкурсе будзе прадстаўлена 26 кароткаметражных і сярэднеметражных фільмаў. Праграма сёлетняга года б’е рэкорды: у аглядзе прымуць удзел 8 кінашкол, у рамках конкурсу будзе паказана 26 дакументальных прац. Каля 20 маладых рэжысёраў прыедуць у Мінск, каб прадставіць свае курсавыя і дыпломныя працы.

Адзначым, конкурс нацыянальных кінашкол існуе з 2012 года. За гэты час было паказана 46 фільмаў студэнтаў і выпускнікоў вышэйшых навучальных устаноў Францыі, Вялікабрытаніі, Германіі, Славеніі, Грузіі, Даніі, Італіі, Фінляндыі і, вядома, Беларусі.

У 22-ім ММКФ “Лістапад” прымуць удзел кінашколы:22-й кинофестиваль "Лістапад"

БДАМ (г. Мінск, Беларусь);

УДІК (ВГІК)(г. Масква, Расія);

Майстэрня А. М. Сакурава Кабардзіна-Балкарскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Х. М. Бербекава (г. Нальчык, Расія);

Школы дакументальнага кіно і тэатра Марыны Разбежкінай і Міхаіла Угарава (г. Масква, Расія);

Факультэт кіно і тэлебачанні Пражскай акадэміі вытанчаных мастацтваў (FAMU) (г. Прага, Чэхія);

Балтыйская школа кінематаграфіі і СМІ Талінскага ўніверсітэта (BFM) (г. Талін, Эстонія);

Кінашкола Анджэя Вайды (Wajda School) (г. Варшава, Польшча);

Міжнародная школы кіно і тэлебачанні (Escuela Internacional de Cine y TV) (г. Гавана, Куба).

Здаецца, няма тэмы, якую не заўважылі маладыя рэжысёры. У праграму ўвайшлі гісторыі пра дзень, калі павінен быў наступіць канец святла; пра фермераў, якія гадуюць слімакоў; пра чысцільшчыка абутку на адной з вуліц маленькага кубінскага гарадка і адчайнае вандраванне маладых эстонцаў да міжземнаморскіх берагоў Іспаніі, і гэта далёка не ўсё.

Сённяшнія ўдзельнікі конкурсу нацыянальных кінашкол – гэта будучыя пераможцы міжнародных кінафэстаў, бо вучацца яны ў найлепшых рэжысёраў. Фільмы Аляксандра Сакурава не раз атрымлівалі ўзнагароды кінафэсту ў Мінску, а рэжысёр не толькі прадстаўляў сваё кіно, але і праводзіў майстар-класы. Фільмы выкладчыка FAMU, аднаго з вядучых дакументалістаў Чэхіі, Гелены Тржэшцікавай у 2011 і 2012 гадах бралі ўдзел галоўным чынам конкурсе дакументальнага кіно мінскага кінафоруму. Выпускнікі гэтых рэжысёраў прымуць удзел у конкурсе. Кінашкола Анджэя Вайды – гэта адна з наймацнейшых школ па падрыхтоўцы рэжысёраў дакументальнага кіно ў Еўропе. А вучні школы Марыны Разбежкінай не першы год удзельнічаюць у прэстыжных кінафэстах. Прыедуць яны і на 22-і ММКФ “Лістапад”.

Мэта конкурсу нацыянальных кінашкол – пазнаёміць гледачоў і студэнтаў творчых ВНУ адзін з адным і асаблівасцямі мовы дакументальнага кіно ў розных краінах, ператварыць кінатэатр “Мір” у месца зносін і абмену досведам і, вядома, даць магчымасць будучым беларускім дакументалістам паказаць сябе і параўнаць свае працы з іншымі.

Арганізатар галоўнай кінападзеі года – цэнтр візуальных і выканальніцкіх мастацтваў “АРТ Карпарэйшн”. Заснавальнікі – Міністэрства культуры Рэспублікі Беларусь, Мінскі гарадскі выканаўчы камітэт пры ўдзеле Белтэлерадыёкампаніі, Нацыянальнай кінастудыі “Беларусьфільм”, Беларускага саюза кінематаграфістаў.

Жанна ВАСАНСКАЯ

22-й кинофестиваль "Лістапад"