Уладзімір Барышэўскі. Вучоны з сусветнай вядомасцю

6 Jul, 2015.

baryshevsky1 ліпеня споўнілася 75 гадоў выбітнаму навукоўцу-фізіку Уладзіміру Барышэўскаму, заслужанаму дзеячу навукі Беларусі, лаўрэату Дзяржаўнай прэміі.

Яго жыццёвы шлях можа служыць прыкладам для маладых людзей, якія пачынаюць сваю навуковую дзейнасць. У.Р. Барышэўскі скончыў фізічны факультэт БДУ ў 1962 г. Вучыўся ў аспірантуры Аб’яднанага інстытута ядзерных даследаванняў у г. Дубна. У 1965 г. абараніў у БДУ кандыдацкую дысертацыю. У 1974 г. атрымаў ступень доктара фізіка-матэматычных навук (МІФІ). У.Р. Барышэўскі працаваў асістэнтам, старшым выкладчыкам, старшым навуковым супрацоўнікам, дацэнтам, прафесарам кафедры ядзернай фізікі БДУ (1965-1986). У 1986-2012 гг. ён – арганізатар і першы дырэктар Навукова-даследчага інстытута ядзерных праблем. У цяперашні час — галоўны навуковы супрацоўнік і Ганаровы дырэктар НДІ ЯП БДУ.

Уладзімір Барышэўскі – аўтар двух навуковых адкрыццяў:
— «З’ява ядзернай прэцэсіі нейтронаў» (Аўтары: В.Г. Барышэўскі, М.І. Подгорецкий. Прыярытэт № 224 ад 3 красавіка 1964 г.)
— «З’ява кручэння плоскасці палярызацыі жорсткіх гама-квантаў» (Аўтары: Барышэўскі В.Г., Лобашев В.М., Любошиц В.Л., срэбра А.П., Сматрыцкі Л.М. Дыплом выдадзены 21 чэрвеня 1991 г.)

DSC_1736+

У. Р. Барышэўскі на міжнароднай канферэнцыі “ЯДРО–2014”

У.Р. Барышэўскі займаецца даследаваннямі, звязанымі з распрацоўкай аб’ёмных лазераў на свабодных электронах, ядзернай оптыкай палярызаваных асяроддзяў, электрамагнітнымі працэсамі ў крышталях пры высокіх энергіях, выбуховамагнітнай кумуляцыяй энергіі, эфектамі парушэнняў Р- і Т-інварыянтнай. Аўтар больш за 200 публікацый, уключаючы манаграфіі, ён з’яўляецца стваральнікам новага прызнанага ў свеце напрамка – аб’ёмных лазераў на свабодных электронах (ОЛСЭ), заснавальнікам і кіраўніком навуковай школы «Ядзерная оптыка палярызаваных асяроддзяў».

img_8591+

Р. У. Барышэўскі ўшаноўваецца званнем “Заслужаны работнік БДУ”

За сваю навуковую дзейнасць В.Г. Барышэўскі быў ушанаваны высокімі дзяржаўнымі ўзнагародамі і званнямі: Ордэн «Знак Пашаны» (1981, CCCР), Заслужаны дзеяч навукі Рэспублікі Беларусь (1996) Ордэн Францыска Скарыны (2001), Лаўрэат Дзяржаўнай прэміі ў галіне навукі і тэхнікі (2002) за цыкл прац «Квантавая электрадынаміка і кагерэнтныя ядзерныя працэсы ў асяроддзі: квантавая і ядзерная оптыка» (сумесна з Бераставым А.В., Кіліным С.Я., Рудаком Э. А., Ціхаміравым В.У., Феранчуком І.Д.,), заслужаны работнік БДУ (2010).

30 чэрвеня 2015 года галоўны навуковы супрацоўнік лабараторыі моцнадакладнай электронікі Інстытута ядзерных праблем БДУ Уладзімір Барышэўскі ўзнагароджаны ганаровай граматай Савета Міністраў Беларусі . Гэтай узнагароды ён удастоены за шматгадовую плённую працу, значны асабісты ўклад у развіццё навукі і адукацыі. Адпаведны ўказ падпісаў кіраўнік дзяржавы.

Віншуем Уладзіміра Рыгоравіча з юбілеем і жадаем творчых поспехаў і плённай дзейнасці на карысць універсітэта, Інстытута ядзерных праблем і ўсёй беларускай навукі!

zastavka+